اجرای هنر به وسیله ابزارهای اولیه و مواد بومی که منجر به پیدایش یک ساخته هنری بشود را صنایع دستی گویند. صنایع دستی، فرهنگ مختص هر هنر و طرز تفکر و قدمت فرهنگی منطقه­ای که این هنر دستی در آن تولید شده را بازتاب می­دهد. به طوری که هنر صنایع دستی را نه به عنوان یک کالا، بلکه به عنوان یک تبادل ارزش ملی و فرهنگی تلقی می­نمایند. اولین دست‌ساخته‌های بشر ابزارآلاتی بودند که برای شکار و دفاع از خود می­ساخت. یکجانشینی بشر و اشتغال به کشاورزی و دامداری، باعث شد تا آدمی به فکر ساخت فرآورده‌­های گوناگون از نظر کارایی و چشم‌گیر از نظر زیبایی‌ بیفتد. بنابراین روستاهای کوچک اولیه نخستین زادگاه صنایع دستی محسوب می‌شوند. با پیشرفت فنون و رشد تمدن‌ها، صنایع دستی نیز رشد روزافزونی به خود گرفت.  

صنایع دستی شیراز

  صنایع دستی ایران

 صنایع دستی و یا هنرهای صناعی از مهم‌‌ترین محصولات تولیدی هر کشوری است. این محصولات دارای هر دو کاربرد تزئینی و استفاده در زندگی روزمره هستند که به روش‌های سنتی ساخته می‌شوند. صنایع دستی شاخص‌ترین و اصیل‌ترین جلوه‌گاه تاریخ و تمدن کهن ایران و فرهنگ و هنر ناب ایرانی بوده که یکی از مهم‌ترین قطب‌های هنرهای صناعی در جهان به شمار می‌آید. صنایع دستی ایران دارای طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و محصولات گوناگون است. بافته‌های داری، ‌بافته‌های دستگاهی، رودوزی‌ های سنتی، هنرهای فلزی، میناسازی، سفالگری، آبگینه، هنرهای مرتبط با چوب، هنرهای مرتبط با سنگ، نگارگری، چاپ‌های سنتی، حصیربافی، رنگ ‌سازی سنتی، نمدمالی، پوستین دوزی، آثار چرمی و رنگرزی سنتی از رشته‌های اصلی صنایع دستی ایران به شمار می‌روند.

تمامی محصولات صنایع دستی مخاطبین خاص خود را دارند، اما می‌توان گفت که فرش‌های دستبافت و گلیم، ظروف شیشه‌ای، فلزی، سفال و سرامیک، صنایع دستی مرتبط با چوب، زیورآلات، رودوزی­های سنتی چون قلاب­دوزی، سرمه­دوزی و سوزن­دوزی بلوچ از پرطرفدارترین محصولات صنایع دستی ایران محسوب می‌شوند. با توجه به جذابیت هنرهای صنایع دستی، امروزه مراکز آموزشی و دانشگاه­های تخصصی در ایران مشغول به آموزش هنرجو و دانشجوهای علاقمند هستند که جامعه هنرمند صنایع دستی آینده را شکل می­دهند.

 

گلیم دستباف

مزیت‌های خرید صنایع دستی

 • اساساً خرید صنایع دستی و آثار هنری علاوه بر حمایت مالی از حوزه‌ فرهنگ، برای خریدار ارزش‌های اقتصادی بالایی دارد زیرا این محصولات با گذشت زمان واجد ارزش افزوده شده و می‌تواند سود اقتصادی قابل توجهی برای خریدار داشته باشد.
 • هنر و صنایع دستی با ذوق و قریحه زیبایی‌شناسی انسان ارتباط دارد و حس زیبا‌یی­شناسی یک نیروی فطری و خدادادی است. لذا برای بسیاری از انسان‌ها صاحب یک اثر ارزشمند هنری بودن می‌تواند از نظر روانشناسی احساس رضایت و خوشایندی ایجاد کند. بنابراین مالک آثار ارزشمند هنری بودن مزیتی روان‌شناختی است.
 • بسیاری از صنایع دستی ایران جنبه کاربردی دارند و می‌توان بخشی از نیاز روزانه‌ خود را به کمک آن­ها مرتفع ساخت. انواع صنایع دستی می­تواند به فضای مسکونی و کسب و کار شما لطافت و حس زیبایی ببخشد.
 • تقریباً همه آثار صنایع دستی به دلیل ساختار و ویژگی‌های مواد و مصالح، قابلیت ماندگاری بالایی دارند. لذا با خرید این محصولات سال‌ها می‌توانید صاحب آن باشید و از آن استفاده کنید.
 • آثار هنری و صنایع دستی برخلاف محصولات ماشینی، با گذشت زمان و استفاده دچار کاهش ارزش نمی‌شوند؛ بلکه این مزیت را دارند که گذر زمان ارزش آن­ها را افزون نماید.
 • محصولات صنایع دستی واجد ویژگی منحصر به فرد بودن هستند. یعنی حتی نمونه‌هایی که به نظر شبیه می‌رسند، دارای تفاوت‌هایی هستند که آن­ها را به محصولی منحصر به فرد بدل می‌کند. به عبارت دیگر شما با خرید محصولات هنری صنایع دستی، صاحب یک نمونه خاص و منحصر به فرد می‌شوید.

خدمات پرسیس آرت به شما

 

 • انجام کلیه امور بازرگانی بین‌المللی شامل صادرات و واردات به تمام نقاط دنیا
 • همکاری در فرایند تولید محصولات صنایع دستی فاخر سفارشی از طراحی تا اجرا
 • عرضه و مشاوره جهت خرید بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات صنایع دستی ایران با توجه به بودجه شما
 • صدور گواهی اصالت معتبر و تضمین کیفیت محصول به صورت سند مکتوب و الکترونیکی (دارای هولوگرام، شماره ثبت و شناسایی، مهر برجسته و QR کد)
 • انجام خدمات پس از فروش شامل تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای محصولات
 • مشاوره در قیمت‌گذاری و اصالت­سنجی صنایع دستی شما همراه با صدور گواهی مورد تأیید WCC (شورای جهانی صنایع دستی)
 • انجام کلیه خدمات پژوهشی، آموزشی و تولید محتوا در حوزه مصنوعات صنایع دستی توسط اساتید مجرب و با تجربه
 • مشاوره و همکاری با سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد (NGO) در زمینه کسب و کارهای مرتبط با صنایع دستی

 

صنایع دستی و گردشگری