قفل­سازی

قفل­سازی


قفل­سازی

هنری است نشأت گرفته از آهنگری که در گذشته به عنوان یک حرفه بدان نگاه می­شد. قفل کردن خزانه­ها و پرستش­گاه­ها در هزاره دوم پیش از میلاد در مصر و بین­النهرین متداول بوده ولی به صحت و درستی نمی­توان اظهار کرد انواع قفل­ها در کجا پدید آمده و چگونه به جاهای دیگر برده شده است. از دیرباز قفل­ساز ایرانی (قفّال) با استفاده از نبوغ فنی خود می­توانسته همه قفل­­هایی را که وجود داشته با تمام تفاوت­هایی که با یکدیگر داشتند را بسازد همانند قفل­های رومی، مصری، چینی، هندی و حتی قفل­هایی که در اروپا از قرون وسطی تا انقلاب صنعتی وجود داشته است.

هنرمند قفل­ساز با یک کوره متوسط و با دم فانوسی قسمت­های مختلف قفل را ساخته و لحیم­کاری آن را در بوته­های گلی کوچک انجام می­دهد. برای ساخت قفل، ورق و مفتول آهنی یا فولادی را در ضخامت­های مختلف آماده می­کند، سپس متناسب با طرح محفظه داخلی قفل را برش زده و قطعات داخلی را سوهان کاری می­کنند. پس از سوراخ­کاری بدنه اصلی قطعات کوچکتر مثل کمانه، فنر و زبانه را به هم پرچ کرده و در نهایت روی آنها را پرداخت می­کنند. یک قفل­ساز علاوه بر داشتن مهارت در آهنگری باید با چوب و ابزارهای مرتبط با آن نیز آشنایی داشته باشد چرا که پاره­ای از قفل­ها از چوب ساخته می­شده است.

قفل­های ایرانی را از دیدگاه فنی می­توان به دو دسته قفل ثابت درب که اکثراً چوبی است و قفل آهن تقسیم نمود. شکل ظاهری قفل تابع سلیقه استادکار است که توانسته مهارت فنی را با ذوق هنری خویش ترکیب نماید. در این حیطه قفل­ها به دو دسته قفل­هایی با اشکال: 1) تصویری، حیوانی نقش­هایی چون شیر، ماهی، اسب و … 2) اشکال هندسی تقسیم می­شوند.