معرفی سفال و سرامیک

به کلیه اشیاء ساخته شده از خاک­های ثانویه که پس از شکل­دهی در کوره پخت می­شوند، سفال اتلاق می­شود. خاک­های ثانویه خاک­هایی هستند که در اثر عوامل طبیعی مانند باد، سیلاب و جریان موقت یا دائمی رودخانه­ها جابجا شده­اند مانند انواع رس، بال کلی، استون ور، اورتون ور، بنتونیت و………

به کلیه اشیاء ساخته شده و پخته شده از خاک­های اولیه (که از محل اولیه تشکیل خود جای عوض نکرده­اند)، سرامیک اتلاق می­شود. واژه سرامیک از واژه یونانی کراموس به معنای لوله گِلی پخته شده گرفته شده است. از جمله خاک­های اولیه می­توان به کائولین یا همان خاک چینی و انواع فلدسپات­ها اشاره نمود.

در نگاه مردمان اعصار گذشته، هنر سفال و سرامیک از اهمیت ویژه­ای برخوردار بوده، زیرا در مرتبه نخست هنر ساخت اشیاء کاربردی زندگی روزمره بشر بوده و دوم آنکه تلفیقی از عناصر اربعه بوده است، یعنی تمام عناصر اربعه شامل آب و باد و خاک وآتش در ساخت سفال و سرامیک به کار می­رود.

در تعاریف جدید، به آنچه دارای ساختار آلومینو سیلیکاتی باشد و در کوره پخت شده باشد، فارغ از نوع مواد اولیه، سرامیک گفته می­شود. یعنی حتی شیشه و آجر هم جزء سرامیک­ها دسته­بندی می­شوند.

تاریخچه سفال و سرامیک

با توجه به یافته­های باستان­شناسان، اقوام ایرانی، میان رودانی، مصری، هندی، چینی و یونانی در این هنر –صنعت پیشگام بوده­اند و هر کدام چند هزار سال در این رشته هنری پیشینه دارند. طبق یافته­های رومن گریشمن، در منطقه بختیاری ایران سفالینه­های با قدمت 10 هزار سال ق.م یافت شده­اند که البته این سفالینه­ها بسیار ابتدایی بوده و در کنار اجاق هیزمی و با حرارت اندک آن پخت شده­اند و با دست فرم داده شده­اند. در 6000 سال ق.م نخستین نشانه­های پیدایش و اختراع کوره دیده می­شود و کهن­ترین چرخ سفالگری یافت شده نیز مربوط به کشور مصر می­باشد.

سفالینه­های نخستین ضخیم و قرمز رنگ هستند زیرا با دست فرم داده شده­اند و بخوبی پخته نشده­اند اما رفته رفته سفالینه­ها نازک­تر شده و رنگ آن­ها به خاکستری و سپس به رنگ نخودی مشاهده می­شود که نشان­دهنده پیشرفت کوره­ها می­باشد.

در گام بعدی بشر به کشف لعاب نائل آمد که به احتمال پس از پیدایش شیشه بوده است. در این مرحله انسان توانست از لعاب به عنوان یک پوشش براق و الوان برای بالا بردن کیفیت سطوح و تزئین سفال و سرامیک استفاده نماید. همچنین ظروفی را بسازد که خاصیت تراوایی نداشته باشند و رطوبت را از خود عبور ندهند.

لعاب از نظر ساختار شیمیایی یک شیشه زودگداز، شفاف و بی­رنگ است که با افزودن اکسید فلزات واسطه به رنگ­های مختلف در می­آید.

تزئینات نقاشی

نقاشی روی سفال به دو شیوه رولعابی و زیرلعابی انجام می­شود. در شیوه نخست (رولعابی) یکبار بدنه ظرف یا کاشی پخت می­شود و سپس لعاب سفید خورده به کوره می­رود و دوباره پخت می­شود و پس از خروج روی آن با رنگ­های لعابی زود گداز نقاشی شده و دوباره به کوره می­رود تا شمایل نهایی خود را پیدا کند. اما در شیوه زیرلعابی پس از پخت بدنه ابتدا با رنگ­های لعابی روی بدنه نقاشی شده و پس از پخت، روی آن یک لعاب شفاف زود گداز داده شده و مجدداً برای پخت نهایی به کوره می­رود. در این مرحله لایه لعاب شفاف نقاشی را می­پوشاند و از آن مثل یک شیشه محافظت می­کند.

از دوران­های بسیار دور و کهن تا به امروز در ایران، از این روش­ها برای ساخت ظروف و کاشی استفاده می­شده و همچنان استفاده می­شود و یکی از زنده­ترین و پویاترین رشته­های صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران به حساب می­آید.

کیفیت ساخت این دست­ساخته­ها بسیار بالاست و ماندگاری بالایی در مقابل نور، حرارت، رطوبت، عوامل خورنده شیمیایی و خش دارند و شاید تنها عامل مخرب آن­ها، شکنندگی در مقابل ضربه است. لذا در تمام شرایط زیست محیطی قابل نگهداری و استفاده هستند و هیچ­گونه ضرر شناخته شده­ای برای محیط زیست ندارند و حتی در صورت تخریب، ضایعات آن به عنوان زباله آلاینده محیط زیست مطرح نیست. شرکت پرسیس آرت ارائه­کننده نفیس­ترین ظروف و دست­ساخته­های خلاقانه سفالین و سرامیکی است. کیفیت بالا، نفاست و ظرافت هنری از ویژگی­های این محصولات می­­باشد.

خدمات پرسیس آرت به شما

  • انجام کلیه امور بازرگانی بین‌المللی شامل صادرات و واردات به تمام نقاط دنیا
  • همکاری در فرایند تولید محصولات سفالی و سرامیکی فاخر سفارشی از طراحی تا اجرا
  • عرضه و مشاوره جهت خرید بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات سفالی و سرامیکی ایران با توجه به بودجه شما
  • صدور گواهی اصالت معتبر و تضمین کیفیت محصول به صورت سند مکتوب و الکترونیکی (دارای هولوگرام، شماره ثبت و شناسایی، مهر برجسته و QR کد)
  • مشاوره در قیمت‌گذاری و اصالت­سنجی اشیاء سفال و سرامیک شما همراه با صدور گواهی مورد تأیید WCC (شورای جهانی صنایع دستی)
  • انجام کلیه خدمات پژوهشی، آموزشی و تولید محتوا در حوزه مصنوعات هنری سفال و سرامیک توسط اساتید مجرب و با تجربه
  • مشاوره و همکاری با سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد (NGO) در زمینه کسب و کارهای مرتبط با هنرهای سفال و سرامیک